Najczęściej stosowane zwolnienia w obszarze cen transferowych
W ostatnich latach przepisy dotyczące cen transferowych były przedmiotem licznych zmian i modyfikacji. W kolejnych nowelizacjach ustawodawca wprowadził m.in. szereg zwolnień i uproszczeń dla podatników dokonujących rozliczeń z podmiotami powiązanymi.
Zwolnienia te stanowią ważny element dla podatników, ponieważ umożliwiają redukcję administracyjnych obciążeń, a tym samym pozwalają ograniczyć koszty związane z wypełnieniem obowiązków podatkowych.
Zwolnienie krajowe
Jednym z najczęściej wykorzystywanych zwolnień w zakresie cen transferowych jest tzw. zwolnienie krajowe. Zwolnienie to pozwala na uniknięcie obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej dla transakcji kontrolowanych zawieranych wyłącznie pomiędzy podmiotami krajowymi (tj. mającymi siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski), pomimo przekroczenia przez nie progów wartości, które nakładają na podatnika obowiązek w zakresie cen transferowych.
Aby móc skorzystać z opisanego zwolnienia, podmioty powiązane, biorące udział w danej transakcji, poza wymogiem posiadania siedziby bądź miejsca zamieszkania na terytorium Polski, muszą spełniać jednocześnie następujące warunki:
∑ nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego (przewidzianego np. dla jednostek budżetowych, Skarbu Państwa czy Narodowego Banku Polskiego),
∑ nie mogą korzystać ze zwolnienia opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności strefowej bądź określonej w decyzji o wsparciu inwestycji,
∑ nie poniosły straty podatkowej.
Wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione łącznie w roku podatkowym, za jaki wypełniane są obowiązki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta